OED Eğitimi (Zorunlu)

Anasayfa » Eğitim » OED Eğitimi (Zorunlu)

​Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) Kullanım Eğitimi

27 Ağustos 2020 tarih 31226 sayı ile Resmi gazetede yayınlanan İlkyardım yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik MADDE 11;

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce OED eğitimi almamış olan ilkyardımcılar veya ilkyardım eğitmenleri bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde, OED tanıtımı, kullanıldığı durumlar ve OED uygulaması konularını içeren, 2 saat süreli OED eğitimi aldıkları takdirde, OED kullanımı ve eğitim yetkileri mevcut belgelerine işlenir. Eğitim sonunda katılımcıların başarılı sayılmaları için, pratik sınavda 100 tam puan almış olmaları gerekir.

 

Otomatik eksternal defibrilatör cihazı kullanma eğitimi, herhangi bir kişinin ani kalp durması veya kalp krizi geçirmesi durumunda profesyonel ekipler gelene kadar ilk müdahaleyi yapabilmesi için tasarlanmış elektro şok cihazlarının kullanılması için gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmak amacıyla verilen eğitimlerdir.
Sertifikalı ilk yardım eğitimi almış kişiler tarafından alınabilen bir eğitimdir. Otomatik eksternal defibrilatör cihazı ilk yardımcılar için özel olarak geliştirilmiş bir cihaz olup olay yerine sağlık görevlilerinin yardımı ulaşıncaya kadar kullanılmaktadır.
İlkyardımcılar veya ilkyardım eğitmenleri OED tanıtımı, kullanıldığı durumlar ve OED uygulaması konularını içeren, 2 saat süren bu eğitimi alırlar.
Eğitim sonunda katılımcıların başarılı sayılmaları için, pratik sınavda 100 tam puan almış olmaları gerekir. Başarılı olan katılımcıların OED kullanımı ve eğitim yetkileri mevcut belgelerine işlenir.
Ani kalp durmasının tedavisi olan erken defibrilasyon uygulaması, kalbin yeniden dolaşımı sağlayabilecek bir ritimle atmasını sağlayabilir ve yaşam kurtarıcı olabilir.
Gelişmiş bazı ülkelerde stadyum, alışveriş merkezi, havaalanı gibi halkın yoğun olarak bulunduğu alanlarda kolayca erişilebilecek şekilde yerleştirilmiş otomatik eksternal defibrilatör cihazları bulundurma mecburiyeti vardır. Bu uygulamanın önümüzdeki yıl itibariyle ülkemizde de yapılması planlanmaktadır.

DİĞER EĞİTİMLERİMİZ

E-Bülten

Sarızeybek Eğitim Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!