blank

İlk Yardım Eğitimine İlk Adım

Anasayfa » Blog » İlk Yardım Eğitimine İlk Adım

Sadece tek şansımız varken neden kullanmayı öğrenmeyelim? Hayata daha sağlam tutunmak adına öğrenmek için geç kalmayın. Sevdikleriniz için veya sokakta hiç tanımadığımız biri bile olsa, hiç düşünmeden elinizden geleni yapmak istemez miydiniz? “Keşke” dememek için, hemen “ilk yardım eğitimi” almayı ihmal etmeyin.

“İlk yardım öğren; hayat kurtar, İlk yardım Öğret; şans yarat!”

Kazalar hayatımızın her döneminde meydana gelebilecek olan talihsizliklerdir. Özellikle trafikte sıkça rastladığımız kazalar;   bugüne kadar milyonlarca insanın canını almıştır.

Kazanın olduğu yerde acil olarak ilk müdahaleyi yapabilecek birine rastlamak bazen mümkün olmayabilir.

Bu gibi durumlarda unutmamamız gerekenlerden biri de ilkyardım eğitimimizin olması gerekir. Çevremizde ilkyardım eğitimi bulunan, kaza ya da farklı bir olayda yardım edebilecek bir ilkyardım uzmanının olması hayatımızı kurtarabilir.

İlkyardım eğitiminde öncelikle baz alınması gereken kuralların başında; kazazedeyi güvenceli bir yere alarak kaza yerindeki emniyet tedbirlerini almaktır.

Teşhis koymak ve teşhisi doğru koymak için ilk kontrolleri yapmak;

Bunların dışında telaşa kapılmadan hasta ile ilgilenmek ve yavaş ve planlı olarak hastayı  fazla sarsmamaktır.

Hastayı / yaralıyı yerli yersiz hareket ettirmek daha büyük sorunlara, kırıklara ya da hayati fonksiyonların zarar görmesine sebep verebilir bu sebeple hasta kesinlikle düzenli ve kontrollü bir şekilde hareket ettirilmelidir.

Kazazedeye ya da yaralıya ilkyardım yapmak;

Öncelik sırasına göre kazazedelere yardım etmek;

Öncelikli olanlar; Solunum sıkıntısı olan kazazedeler; şoka giren kazazedeler, kalbi duranlar, ilkyardımda öncelikle ilgilenilmesi gerekenlerdir.Untitled-1

Haberleşmeyi sağlamak;

Müdahale anında sakin olmak ve yakınları aramak;

Olabildiğince çabuk hareket etmek ve eldeki malzemeleri doğru ve gerekli hallerde kullanmak; kazazede ve yaralı için yapılacakların başında gelmektedir.

Trafik kazalarına sıkça rastlandığı için sürücülerin ve uzun yol şoförlerinin de ilkyardım eğitimi almaları zorunlu hale gelmiştir. 112 acil servis gelene kadar yapılan ilk müdahaleler çoğunlukla hayat kurtarıcı rol oynamaktadır.

Herkesin ilkyardım yetkisine sahip olabilmesi için mutlaka eğitim almalıdır. Bu eğitimin hayat boyu bize gerekli olacağını bilmek ve gerek yakınımızda gerekse uzağımızdaki zor durumlarda; afet durumlarında; kaza ve vb. durumlarda müdahale edebilme şansını bize vermektedir.

İzmir Sarızeybek ilkyardım eğitim merkezi; size ve sevdiklerinize  geleceğe dair ilkyardım eğitimi verir. Uzman hekimler tarafından verilen bu eğitimler size ve sevdiklerinize yardım edebilme şansını verir.

Unutmayın ilkyardım eğitimi yasal zorunluluktur ve hayat kurtarır. Sizde kendinizin hayatını önemsediğiniz kadar yakınlarınızın ve çalışanlarınızın hayatını önemseyin, ilkyardım eğitimi almalarına destek olun.

E-Bülten