blank

İlk Yardım Eğitimi Yasal Zorunluluğu

Anasayfa » Blog » İlk Yardım Eğitimi Yasal Zorunluluğu

İlk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimleri konusunda İzmir ‘de faaliyet gösteren ilk yardım eğitimi merkezimiz, ilk yardım yönetmeliğinin; “Tüm kurum ve kuruluşlarda çalışma koluna göre istihdam edilmekte olan işletme personelinin %5 i, ağır ve tehlikeli işlerde ise %10 u, ilk yardım eğitimi sertifikası almış olması yasal zorunluluktur.” şeklinde emrettiği 16.maddesi doğrultusunda Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü onaylı ilk yardım eğitimi vermektedir.

Günlük hayatımızda meydana gelen trafik ya da iş kazaları nedeniyle binlerce kişi yaralanmakta, sakat kalmakta hatta hayatını kaybetmektedir.

Ayrıca ülkemizde deprem, seller, yangınlar ve doğal afetler nedeniyle binlerce kayıp verilmektedir. İş yerlerinde karşımıza çıkabilecek kazalarda olay yerinde bulunan kişilerin ilkyardım müdahaleleri hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Bunlarla ilgili gerekli olan yönetmelik kuralları da şöyledir;

İş yerlerindeki kişilerin iş yerindeki özellik durumuna göre iş güvenliği kapsamındaki tüm çalışanların iş güvenliği kapsamında ilkyardım eğitimi almaları zorunludur ve mutlaka iş güvenliği, ilkyardım eğitimi almaları büyük önem arz etmektedir.

Çalışma bakanlığının, il müdürlükleri tarafından yapılması gereken teftiş ve denetimlerindeki ilkyardım sertifikalarının sorgulaması yapılmaktadır.

İnsan hayatının kurtarılması ve insan kayıplarının, kaza sırasındaki sakatlıklarının en aza indirgenmesi küresel düzeyde herkesin sorumluluğu altındadır.images (2)

Tüm işyerlerinin aşağıda yer alan mevzuatlar kapsamında ilk yardımcı yetiştirilmesi için çalışanlarına ilk yardım eğitiminin verdirilmesi, kamu ve özel sektör düzeyinde bu konuya ilişkin bütçe planlamalarının da özenilerek yapılması gerekmektedir.

Kurum; şirketinize bağlı olan birimlere duyurulması, konunun değerlendirilmesi ve ilimizdeki eğitim kurumlarının ise çalışma bakanlığının nezdinde teftiş edilebileceğini de bildirmek gerekir.

İşçi sağlığı ve güvenliği için önlemler alınması gerektiği ve işçilerin çalıştıkları ortamın sağlıklı koşullarda olması gerektiği, kaza anında ilkyardım müdahalesi yapılabilmesi için iş yerlerindeki tüm çalışanlara ilkyardım eğitiminin verilmesi de büyük önem arz etmektedir.

İLK YARDIM EĞİTİMİ KAYDI İÇİN ARAYIN:
(0232 & 0544) 489 43 34

Gazi Bulvarı, 66, Çankaya – İzmir / sarizeybek@sarizeybek.com.tr

E-Bülten